Fyzická aktivita
Fyzická aktivita, včetně chůze a posilování svalů, je spojena
s významně sníženým rizikem smrti související s cirhózou. Lidé s největším množstvím chůze mají toto riziko až o 73% nižší. K ještě většímu snížení dochází při kombinaci chůze a posilování.
Cvičení s vysokou intenzitou může
snížit nebo zvrátit ztrátu srdeční funkce způsobenou diabetem 2. typu. Tříměsíční intervalový trénink s vysokou intenzitou (HIIT) (10 minut velmi intenzivní aktivity během 25 minut cvičení) dokáže zlepšit srdeční funkci u dospělých s diabetem 2. typu, a to bez jakékoli změny v medikaci nebo dietě.
Ženy, které ujdou zhruba 4400 kroků denně, mají
až o 41% nižší riziko předčasné smrti než ty, které v průměru ujdou jen 2700 kroků. Benefit vyššího množství kroků se zvyšuje až do 7500 kroků denně, pak už další zlepšení není tak viditelné.
Hmotnost
Starší lidé, u nichž dochází k významnému přírůstku nebo úbytku hmotnosti (10% rozdíl během dvouletého období), mají
zvýšené riziko vzniku demence.
Strava
Mírně vysoký příjem cholesterolu v potravě, či konzumace až jednoho vajíčka denně není spojen se zvýšeným rizikem mrtvice.
Med z Planiky, produkt typický pro středomořské oblasti, dokáže v laboratorních podmínkách
zastavit množení buněk rakoviny tlustého střeva.
Dieta s vysokým obsahem sójových potravin je u pre-menopauzálních pacientek s rakovinou prsu spojena
se sníženým rizikem osteoporotických zlomenin kostí. Vyšší příjem sóji je spojen se 77% sníženým rizikem osteoporotických zlomenin u mladších žen, a cvičení prokázalo významně snížené riziko zlomenin u starších žen.
Nižší příjem celozrnných potravin, nízký příjem mléka, vysoký příjem zpracovaného a červeného masa, nízký příjem ovoce a zeleniny a vysoký příjem sladkých nápojů je spojen s
vyšším rizikem rakoviny.
Energetické nápoje mohou
zvýšit riziko abnormalit srdečních funkcí a změn krevního tlaku.
Konzumace cca 900 gramů energetického nápoje v krátkém čase může zvýšit krevní tlak a riziko elektrických poruch v srdci, které ovlivňují srdeční rytmus.
10% zvýšení podílu ultra zpracovaných potravin ve stravě
je spojeno s významně vyšší mírou kardiovaskulárního onemocnění, ischemické choroby srdeční a cerebrovaskulárního onemocnění (nárůst o 12%, 13% a 11%).
Vyšší spotřeba ultra zpracovaných potravin (více než 4 porce denně) je, ve srovnání s nižší spotřebou (méně než 2 porce denně), spojena s 62% zvýšeným rizikem úmrtnosti ze všech příčin.
U každé další denní dávky ultra zpracovaných potravin se riziko úmrtnosti zvyšuje až o 18%.
Brusinkový extrakt
zvyšuje citlivost bakterií na antibiotika, patogenní bakterie jsou tak citlivější na nižší dávky antibiotik.
Konzumace 150 g borůvek denně dokáže
snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 15%.
Spánek
Lidé potřebují
alespoň 7 hodin spánku za noc, aby udrželi úroveň důležitých fyziologických regulátorů. Lidé, kteří spí méně než 7 hodin za noc, mají nižší krevní hladiny tří fyziologických regulátorů, které ovlivňují genovou expresi a hrají klíčovou úlohu při udržování cévního zdraví. Lidé, kteří spí pouze 6 hodin denně, mají nefunkční endoteliální buňky - buňky, které lemují krevní cévy - a jejich tepny se neroztahují.
Nízký věk rodičů
významně zvyšuje riziko ADHD a Tourettova syndromu, a vyšší věk rodičů je zase spojený s autismem a obsedantně-kompulzivními poruchami.
Kouření
Kuřáci nefiltrovaných cigaret, mají ve srovnání s kuřáky cigaret s filtrem téměř
dvojnásobně vyšší riziko vzniku rakoviny plic a o 30% vyšší riziko úmrtí z ostatních důvodů. Kuřáci lehkých nebo ultralehkých cigaret mají riziko úmrtí na rakovinu plic a sdílí stejné zvýšené riziko úmrtí na všechny příčiny jako kuřáci běžných cigaret.
Kapalina pro elektronické cigarety mohou při inhalaci
zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Skořice a mentol by měly být obzvláště škodlivé.
Mozek
Lidé s bipolární poruchou mají
větší pravděpodobnost rozvoje Parkinsonovy choroby, a to až 7krát. K rozvoji Parkinsonovy choroby u těchto lidí také dochází v mladším věku - v průměru v 64 letech, ve srovnání se 73 roky u obecné populace.
Riziko demence u starších dospělých po závažném otřesu mozku je při současném užívání statinů mírně nižší ve srovnání s pacienty, kteří statiny neužívají.
Slunce
Děti, které stráví alespoň půl hodiny denně venku na slunci, mají
nižší riziko zánětlivého onemocnění střev (a to až o 20%).
Každých 10 minut vystavení slunečnímu záření je spojeno se snížením rizika tohoto onemocnění o 6%.