Libera me, Domine, de morte aeterna
Pro svět, kde není smrt neodvratná
Tato stránka obsahuje sbírku různých potravin, doplňků a přístupů bojujícími se stárnutím. Nejedná se samozřejmě o úplný seznam a budu se ho pokoušet postupem času vylepšovat. Aplikace těchto postupů a přípravků je samozřejmě na vlastní nebezpečí a je dobré je případně konzultovat s Vaším lékařem:
Strava
- Zelený čaj je bohatý na polyfenoly, které jsou silnými antioxidanty. Jsou schopné ničit volné radikály a pomáhají zpomalovat proces stárnutí. Pití a aplikace zeleného čaje pomáhá v boji proti rakovině kůže svojí podporou opravy poškození DNA způsobeného UV paprsky.
- Yerba mate je také nabitý silnými fytochemickými antioxidanty, a to v mnohem větším množství než u zeleného čaje. Stejně jako zelený čaj tedy pomáhá s prevencí rakoviny a v boji proti stárnutí.
- Kurkumin, polyfenol, dostupný v koření kurkuma také vykazuje možné účinky proti stárnutí. Podáván ve stravě pomohl prodloužit život ovocných mušek, hlíst a myší. V klinických studiích bylo prokázáno, že kurkumin snižuje příznaky některých nemocí souvisejících s věkem, jakými jsou například ateroskleróza, diabetes a rakovina. Slouží také jako neuroprotektivní látka a měla by být také schopna chránit před vedlejšími účinky vyvolanými chemoterapií.
- Bylo prokázáno, že olivový olej snižuje riziko srdečních chorob a zpomaluje kognitivní pokles. Je vhodný pro pokožku, vlasy a nehty. Doporučená denní dávka jsou cca 3 polévkové lžíce (3x 11 gramů).
- Kofein by měl být schopen pomoci s prodloužením života. Podle některých studií hlavně díky jeho schopnosti blokace tvorby zánětů. Doporučovány jsou max. 4 šálky (jeden standardní šálek je přibližně 8,3 gramů kávy/1,6 čajové lžičky) denně, více jich může vést ke zvýšenému riziku předčasného úmrtí. Poslední káva by měla být vypita max. 6 hodin před spánkem – jinak existuje možnost nepostřehnutelného narušení spánku.
Obecně, spotřeba kávy snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu (HCC), nejčastějšího typu rakoviny jater, asi o 40 procent.
2 šálky kávy denně = 10% snížení předčasné smrti
3 šálky kávy denně = snížení rizika rakoviny jater o více než 50 procent
Více než 28 šálků kávy týdně (4 denně) = zvyšuje riziko předčasné smrti u lidí mladších 55 let. Mladší muži mají zvýšené riziko až o 56% a mladší ženy zase dvojnásobné.
- Kapsaicin obsažený v chilli papričkách se zdá být také užitečný při prodloužení délky života a udržení zdraví. Konzumace chilli papriček může vést ke snížení úmrtnosti až o 13% - a to hlavně v případech souvisejících s kardiovaskulárními chorobami a mrtvicí.
Doplňky
- Vyšší koncentrace vitamínu D, kterou lze snadno modifikovat doplňky výživy, je spojena s delšími telomery, a tedy s potenciálně prospěšnými účinky tohoto vitamínu na zpomalování stárnutí a potlačování nemoci, souvisejících s věkem. Kromě toho dokáže také posílit imunitní systém a je spojen se sníženým rizikem vzniku rakoviny střev a rakoviny prsu. Také pomáhá s hubnutím a se zpevňováním kostí.
- Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci zpomalit klíčový biologický proces spojený se stárnutím - zkracováním telomer. Dokáží také snížit oxidativní stres, způsobený nadměrnými volnými radikály v krvi.
- Lecitin obecně podporuje dobrý zdravotní stav starších lidí. Jeho aplikace dokáže zlepšit stav kognitivních funkcí u starších lidí. Podporuje kardiovaskulární zdraví, dokáže snížit diastolický krevní tlak a také snížit hladinu špatného cholesterolu LDL a pomoci zvýčit hladinu dobrého cholesterolu HDL. Nedostatek lecitinu v těle dokáže zvýšit riziko aterosklerózy a kornatění tepen. Naopak 1200 mg lecitinu denně dokáže prý omladit cévní systém až o 10 let. Také pomáhá v boji se ztrátou sluchu, spojenou se stárnutím.
- Ginkgo Biloba také vykazuje účinky proti stárnutí. Jeho dlouhodobé užívání dokáže snížit kardiovaskulární rizika a také dokáže zlepšit kognitivní funkce pacientů s Alzheimerovou chorobou.
- Ženšen dokáže snížit oixidační stres a snížit tak oxidační poškození. Pomáhá se snížením rizika kardiovaskulárních chorob, má pozitivní efekt na nervovou soustavu a motorické funkce. Má omlazující efekt na kůži a také imunoregulační a protizánětlivé účinky.
- Koenzym Q10 je antioxidantem, působícím jako prevence chronického oxidativního stresu spojeného s kardiovaskulárními a neurodegenerativními chorobami. Účinky dlouhodobé konzumace (200 mg/den) spolu se selenem (200 μg jako selenizované kvasnice) u švédské zdravé starší populace ukázala významné snížení kardiovaskulární mortality nejen během prvních 4 let konyumace, ale také i o 10 let později. Dokáže také redukovat vedlejší účinky statinů a tak zabraňuje nebo zpomaluje progresi křehkosti a sarkopenie u starších osob chronicky léčených statiny. Krátkodobá denní léčba (12 týdnů nebo méně) 100 mg denně zlepšuje ejekční frakci levé komory u pacientů se srdečním selháním.
- Podle jedné studie dokáže užívání aspirinu po dobu 10 let snížit riziko rakoviny střev o 35% a také snížit úmrtnost pacientů s rakovinou. Každodenní užívání léků typu NSAID, mezi které patří aspirin nebo ibuprofen, je také spojeno s velkým snížením rizika vzniku rakoviny, a to přibližně o 63% u tlustého střeva, 73% u jícnu a 62% u žaludku. Jiná studie zase ukázala, že denní malá dávka aspirinu by mohla snížit celkové riziko rakoviny o 25%. Ibuprofen dokáže u modelových organismů prodloužit život asi o 20% a podobný efekt se také objevil u aspirinu. Další výzkum také zjistil, že ibuprofen dokáže snížit riziko vzniku Parkinsonovy choroby až o 30%. Aspirin má bohužel také své kontraindikace (může například zvyšovat riziko gastrointestinálního krvácení), takže by se neměl konzumovat jako běžný doplněk stravy.
- Resveratrol, obsažený v červeném víně, má také protistárnoucí účinky. Resveratrol je schopný stimulovat produkci SIRT1, séra, které blokuje nemoci tím, že urychluje buněčná centra produkce energie – mitochondrie. Resveratrol je také spojován s ochranou před obezitou a cukrovkou, sníženým rizikem srážení krve a se snižováním „špatného“ LDL cholesterolu.
- Existuje více než 800 publikovaných studií dokumentujících schopnost Piracetamu podporovat neurologické funkce. Je to také nejčastěji používaný lék pro posílení krátkodobé paměti a kognitivních funkcí celkově.
Ostatní
- Vitamin Nicotinamid riboside (NR) má schopnost stimulovat regeneraci ztracené svalové tkáně u starších myší a také prodloužit jejich život. Tento vitamin se účastní procesů souvisejících se zdravým fungováním mitochondrií. Myši byly při jeho aplikaci schopny generovat větší počet svalových kmenových buněk, které se později přetvořily na dospělé svalové buňky a vedly tak ke zvýšení svalové síly a funkce. Myši, které dostaly NR, také žily déle než myši, kterým NR podáván nebyl. Autoři studie nepozorovali žádné negativní vedlejší účinky, a to ani při krmení myší vysokými dávkami.
- Půst by měl také pomoci se zpomalením stárnutí. Studie ukázaly, že snížení typické spotřeby kalorií, obvykle o 30 až 40 procent, prodlužuje u mnoha zvířat délku života o třetinu nebo i více. Pokud jde o omezení kalorií u primátů a lidí, výsledný efekt ještě není úplně jasný. Ačkoli některé studie naznačují, že opice, které jedí méně žijí déle, nová studie primátů ale dospěla k závěru, že omezení kalorií u opic rhesus průměrnou délku života neprodlouží. I když nemusí omezení kalorií ve výsledku vést k delšímu životu, velká část dat podporuje myšlenku, že omezení příjmu potravy snižuje riziko nemocí běžných ve stáří a prodlužuje dobu života strávenou v dobrém zdravotním stavu.
- Metformin, lék, který se běžně používá k léčbě cukrovky, již prokazatelně zpomaluje proces stárnutí u některých mikrobů a savců. Na základě těchto studií by měl být schopen prodloužit život člověka až o 40 procent a snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění, souvisejících s věkem.
- Rapamycin - Po téměř deseti letech výzkumu, který ukázal, že pokusné myši při jeho konzumaci žijí až o 60% déle, se teď vědci pokouší tento lék aplikovat proti stárnutí také u psů a lidí. Je schopný prodloužit život starých myší o 9 až 14 procent a prodlužuje také život much a kvasinek. Na druhou stranu ale silně potlačuje imunitní systém a zvyšuje riziko cukrovky.
- Krev lidských dospívajících je prý schopná omladit tělo a mozek starých myší. Jiná studie zase tento přístup vyvrací, říká, že za tímto efektem stojí jiný proces.
- Hladiny proteinu GDF11 v krvi klesají u myší, jak zvířata stárnou, a že injekce starých myší pomocí GDF11 může částečně zvrátit zesílení srdce spojené s věkem. GDF11 může také omladit svaly a mozky hlodavců.
No comments:
Post a Comment