Chytré drogy

Proces nelze pochopit jeho zastavením. Porozumění se musí pohybovat s průběhem procesu, musí se k němu připojit a proudit s ním.
 - První Mentatský zákon

Chytré drogy - látky, které zlepšují vnímání, učení a paměť. Zde je výčet několika z nich:

Piracetam - snižuje viskozitu krve a zároveň zvyšuje její průtok mozkovou tkání. Příznivě ovlivňuje látkovou výměnu nervových buněk a snadno proniká do centrálního nerovvého systému, kde zvyšuje metabolismus glukózy. Mozek tak dostává více kyslíku a glukózy a tím je zefektivěna jeho práce. Je nejúčinnější pro starší osoby, pokud jde o boj proti kognitivním poruchám. Jeho toxicita je velice nízká, téměř nulová (10g piracetamu/1kg živé váhy u laboratorních zvířat nezpůsobilo žádné příznaky otravy). Neměli by ho užívat nemocní s nedostatečnou funkcí ledvin. 

Tryptofan - Esenciální aminokyselina, nemůže být produkována v těle. S pomocí tryptofanu tělo vyrábí klíčové neurohormony serotonin, melatonin, nespočet druhů enzymů, vitaminy řady B3 a tisíce dalších látek. Doplňkový L-tryptofan zvyšuje syntézu serotoninu, jehož optimální hladina je zárukou stability psychiky i dalších projevů mozkové aktivity a měl by být vhodným řešením pro léčbu depresí a úzkosti. Živočišné bílkoviny jsou nejbohatším zdrojem tryptofanu, ale lze jej získat i z jiných zdrojů. Serotonin není jediným výsledkem zvýšení dávky tryptofanu. Část je přeměněna na melatonin, který je zodpovědný za spánek. Niacin (vitamín B) se také tvoří z tryptofanu. Snižuje pocity úzkosti a chuť k jídlu. Také syntetizuje niacin, který zpracovává tuky a sacharidy. Také odporuje zdravé vzorce spaní. Stabilní ladina serotoninu také stojí za lepšením kognitivních funkcí a zpracovávání nových informací.

Lecitin - podporuje tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu, důležitého pro dobrou funkci paměti a jeho dysfunkce může souviset s poruchami, jako je Alzheimerova choroba. Také podporuje tvorbu fosfatidylserinu. Ten je nutný pro membrány mozkových buněk a jeho vyčerpání může být spojeno s věkem souvisejícím kognitivním poklesem.

DMAE - Dimetylaminoetanol - povzbuzuje tvorbu acetylcholinu. Napomáhá zlepšením nálady a zvýšením mentální energie, zlepšením kvality spánku (rychlejší usínání, zmenšení délky spánku) a odstraněním únavy. Například takové rybí maso je bohaté na DMAE. Jeho účinek lze zvýšit jeho souběžným užíváním s piracetamem. Může zhoršit příznaky epilepsie, či bipolární poruchy.

Gingko Biloba výrazně zlepšuje paměť. Víme také, že ginkgo v těle vyvolává řadu akcí, které mohou chránit nervovou tkáň před poškozením, zejména po záchvatech a mrtvici. Může zvýšit průtok krve u cerebrovaskulárních chorob a zlepšit špatný oběh v končetinách.

Guarana - získává se z dřevnaté liány paulinie nápojné, z jejích semen. Povzbuzující látkou je zde guaranin, skládající se z kofeinu, theobrominu a theofylinu. Kofein z guarany se ale na rozdíl od kávy uvolňuje postupně. Dokáže nabudit, zlepšit paměť a koncentraci. Může způsobit i snížení chuti k jídlu a pomoci spalovat tuky.

Maca - má antioxidační účinky a svými účinky umí dostat do rovnováhy steroidní hormony a používá se jako účinný prostředek k oddálení hormonálních změn, které přicházejí se stárnutím. Pravidelná konzumace dokáže navodit pocity energie, elánu a dobré koncentrace. 

Ženšen - napománá zlepšení využití glukózy v mozku a tak působí proti únavě a zlepšuje soustředění. Dokáže normalizovat hladinu arteriálního tlaku, což znamená, že pomáhá jak na vysoký, tak na nízký tlak. A je také silným antioxidantem.

No comments:

Post a Comment